Звукоізоляція підлоги. Ударний шум. Плаваюча підлога - Рекомендации по звукоизоляции - Aкустические материалы и Технологии
Facebook Instagram Pinterest

ЗАХИСТ ВІД ШУМУ І ВІБРАЦІЙ

ACOUSTIC TRAFFIC LLC | Україна, Київ, провулок Хрестовий, 8/9 | тел. +380 98 116 97 45
Звукоізоляція

Звукоізоляція підлоги. Ударний шум. Плаваюча підлога

Якщо рівень ізоляції повітряного шуму міжповерховим перекриттям визначається, насамперед, масивністю та товщиною плити перекриття, то щодо ізоляції ударного шуму проблема завжди вирішується за рахунок додаткових конструкцій.
 
Ударний шум виникає при безпосередньому механічному впливі на перекриття. У переважній більшості випадків цей шум викликається стукотом каблуків по підлозі або пересуванням меблів.
 
Звукоізоляція підлоги є однією з найважливіших проблем будівельної практики. Забезпечити нормативні вимоги щодо ізоляції ударного шуму за допомогою одних плит міжповерхового перекриття практично неможливо. Так, подвоєння товщини плити перекриття збільшує ізоляцію ударного шуму всього на 9 дБ, а таке збільшення щільності, модуля пружності і коефіцієнта втрат підвищує звукоізоляцію відповідно на 4,5; 1,5 та 3 дБ. При цьому необхідно врахувати, що міжповерхові перекриття всіх відомих типів житлових будинків «не дотягують» до нормативних значень щодо ізоляції ударного шуму, як мінімум, на 18-22 дБ. Саме тому в будівельній практиці завжди застосовують різні конструкції підлог на пружній основі, на лагах з пружними прокладками, рулонні енергопоглинаючі покриття.
 
Найважливішим і найефективнішим способом збільшення ізоляції ударного шуму, з погляду будівельної акустики, є влаштування конструкції «плаваючої» підлоги.
 
У загальному випадку плаваюча підлога є масивною стяжкою з бетону або цементно-піщаної суміші, покладеною на міжповерхове перекриття поверх шару пружного матеріалу. Стяжка плаваючої підлоги не повинна мати жодних жорстких зв'язків з конструкціями, що захищаються, тому її відокремлюють від бічних поверхонь стін і перегородок пружними прокладками. Як матеріал ізоляційного шару, як правило, застосовуються плити з акустичної мінеральної вати на базальтовій або скловолокнистій основі або різні спінені полімерні рулонні матеріали.
 
Ізоляція ударного шуму визначається ефективністю резонансної системи "маса-пружина-маса", де масами є плита перекриття і стяжка, а пружиною - гнучкість звукоізоляційного прокладочного матеріалу. Чим нижче значення резонансної частоти конструкції підлоги, тим вище її ізолююча здатність.
Звукоізоляція плаваючої підлоги залежить від масивності стяжки та пружних властивостей матеріалу прокладки і, як правило, становить ∆Ln, w = 23-28 дБ. У деяких випадках застосування високоефективних звукоізоляційних матеріалів дозволяє досягти зниження ударного шуму на величину, що перевищує 40 дБ!
 
Схема типової конструкції "плаваючої" підлоги зображена на рис.1. На плиту перекриття укладається шар пружного ізоляційного матеріалу товщиною 3-20мм, поверх якого влаштовується масивна стяжка, що вирівнює. Стяжка є армованою плитою з бетону, гіпсу, цементно-піщаної суміші або інших подібних матеріалів товщиною 50-80мм. При цьому стяжка повинна бути відокремлена від стін пружними прокладками товщиною 4-10 мм по всьому периметру приміщення, що ізолюється, для того, щоб виключити утворення "звукових містків", наявність яких призводить до істотного зниження ефекту звукоізоляції.
 
Рис. 1 Схема влаштування "плаваючої підлоги" на основі плит з акустичної мінеральної вати

1. стіна чи перегородка;
2. плити з акустичної мінеральної вати Acousticwool Sonet F;
3. гідроізолюючий шар полімерної плівки;
4. армована бетонна стяжка;
5. плита міжповерхового перекриття;
6. герметик.

Застосування плаваючої підлоги завжди призводить до збільшення ізоляції ударного шуму «згори вниз» і його ефективністю можна певною мірою керувати.

Звукоізоляція підлоги з плаваючою стяжкою збільшується, якщо:

- більшити поверхневу масу стяжки;
- застосовувати ізоляційний шар із низьким значенням динамічного модуля пружності;
- збільшити товщину ізоляційного шару;
- відокремлювати стяжку від бічних поверхонь стін пружними прокладками.

Необхідно відзначити, що застосування м'якого матеріалу ізоляційного шару збільшує ефективність, але знижує стійкість і міцність конструкції плаваючої підлоги. Тому як ізоляційний шар рекомендується застосовувати плити з акустичної мінеральної вати щільністю 85-140 кг/м3.

На сьогоднішній день на ринку існує величезний вибір матеріалів, які можна з більшим або меншим успіхом використовувати під стяжку як пружний шар. Це різноманітні матеріали на основі спіненого пінополіетилену, пінополіпропілену, пробки, синтетичних волокон, мінеральної та скляної вати.

Серед цього різноманіття хотілося б виділити плити з акустичної мінеральної вати на базальтовій основі AcousticWool Sonet F  товщиною лише 20мм. При влаштуванні плаваючої підлоги із застосуванням цього матеріалу зниження індексу ізоляції ударного шуму становить ∆Ln,w=35-40 дБ в залежності від товщини пружного шару і поверхневої щільності стяжки. Це дозволяє з великим запасом задовольнити найжорсткіші вимоги до рівня ударного шуму в житлових приміщеннях категорії "А".
Примітно, що плити AcousticWool Sonet F практично не стискаються під впливом статичного навантаження від бетонної стяжки на відміну від більш м'яких прокладочних матеріалів.
Завдяки унікальній ламінарній структурі орієнтації волокон та специфічній об'ємній щільності (120 кг/м3), плити AcousticWool Sonet F мають більш низьку динамічну жорсткість порівняно з іншими базальтовими плитами такої ж щільності, що забезпечує поліпшення звукоізоляційних характеристик.
         

Плаваюча підлога, процес виконання робіт (фотоальбом)

Якщо крім високої звукоізоляції необхідно забезпечити і віброізоляцію приміщення (або обладнання, що знаходиться в ньому), а так само захистити приміщення від акустичного впливу на низьких частотах, то конструкція плаваючої підлоги виконується із застосуванням опорних елементів на основі унікального матеріалу Sylomer, спеціально розробленого для вирішення завдань у галузі віброзахисту австрійською фірмою Getzner Werkstoffe GmbH.

Іноді здатність міжповерхового перекриття не дозволяє виконати масивну конструкцію плаваючої підлоги з бетонною стяжкою. У такому разі виконується плаваюча підлога на лагах. При цьому до перекриття лаги закріплюються за допомогою звукоізоляційного кріплення Vibrofix Floor, простір між лагами заповнюється акустичною мінеральною ватою, до лагів закріплюється масивний настил підлоги з плит ДСП, ОСБ або фанери. Схема плаваючої підлоги на лагах зображено на рис. 2.
 
Рис. 2 Схема влаштування "плаваючої підлоги" на лагах
1. герметик;
2. пружна прокладка;
3. дерев'яна лага;
4. настил підлоги з ДСП, ОСБ або фанери;
5. плити з акустичної мінеральної вати;
6. звукоізолююче кріплення Vibrofix Floor

Ізоляція ударного шуму конструкції плаваючої підлоги на лагах збільшується, якщо:

- збільшувати поверхневу масу настилу підлоги;
- монтувати лаги за допомогою еластичних опор із низькою резонансною частотою;
- збільшувати наскільки можна висоту лаг;
- застосовувати ізоляційний шар із високим коефіцієнтом звукопоглинанням;
- відокремлювати настил підлоги від бічних поверхонь стін пружними прокладками.

Дуже добре на практиці зарекомендувала себе конструкція плаваючої підлоги на лагах із застосуванням опорних елементів Vibrofix Floor на основі матеріалу Sylomer (Австрія). Згідно з результатами випробувань в акустичній лабораторії НДІБК (Київ), зниження індексу ізоляції ударного шуму становить ∆Ln,w=34 дБ, що є дуже високим показником для такої легкої конструкції.

 

 

Андрій Смирнов, 2008

 
Література:
"Архитектурная физика", Н.В.Оболенский, Стройиздат, 2001
"Звукоизоляция межэтажных перекрытий", А.Г. Боганик, 2004
«Справочник проектировщика. Защита от шума» / под ред. Юдина Е.Я.– М.: «Стройиздат», 1974
 
 
 
 
 
 

Звукоизоляция пола. Ударный шум. Плавающий пол

Если уровень изоляции воздушного шума междуэтажным перекрытием определяется, прежде всего, массивностью и толщиной плиты перекрытия, то в отношении изоляции ударного шума проблема всегда решается за счет дополнительных конструкций.
 
Ударный шум возникает при непосредственном механическом воздействии на перекрытие. В подавляющем большинстве случаев этот шум вызывается стуком каблуков  по полу или передвижением мебели.
 
Звукоизоляция пола является одной из важнейших проблем строительной практики. Обеспечить нормативные требования по изоляции ударного шума с помощью одних только плит межэтажного перекрытия практически невозможно. Так, удвоение толщины плиты перекрытия увеличивает изоляцию ударного шума всего на 9 дБ, а такое же увеличение плотности, модуля упругости и коэффициента потерь повышает звукоизоляцию соответственно на 4,5; 1,5 и 3 дБ. При этом необходимо  учесть, что межэтажные перекрытия всех известных типов жилых домов «не дотягивают» до нормативных значений по изоляции ударного шума, как минимум, на 18-22 дБ. Именно поэтому в строительной практике всегда применяют различные конструкции полов на упругом основании, на лагах с упругими прокладками, рулонные энергопоглощающие покрытия.
 
Важнейшим и самым эффективным способом увеличения изоляции ударного шума, с точки зрения строительной акустики, является устройство конструкции «плавающего» пола.
 
В общем случае плавающий пол представляет собой массивную стяжку из бетона или цементно-песчаной смеси, уложенную на межэтажное перекрытие поверх слоя упругого материала. Стяжка плавающего пола не должна иметь никаких жестких связей с ограждающим конструкциями, поэтому её отделяют от боковых поверхностей стен и перегородок упругими прокладками . В качестве материала изоляционного слоя, как правило, применяются плиты из акустической минеральной ваты на базальтовой или стекловолокнистой основе или различные вспененные полимерные рулонные материалы.
 
Изоляция ударного шума определяется эффективностью резонансной системы "масса-пружина-масса", где массами служат плита перекрытия и стяжка, а пружиной - упругость звукоизоляционного прокладочного материала. Чем ниже значение резонансной частоты конструкции пола, тем выше его изолирующая способность.
Звукоизоляция плавающего пола зависит от массивности стяжки и упругих свойств материала прокладки и, как правило, составляет ∆Ln,w = 23-28 дБ. В некоторых случаях применение высокоэффективных звукоизоляционных материалов позволяет добиться снижения ударного шума на величину, превышающую 40 дБ!
 
Схема типовой конструкции "плавающего" пола изображена на рис.1. На плиту перекрытия укладывается слой упругого изоляционного материала толщиной 3-20 мм, поверх которого устраивается массивная выравнивающая стяжка. Стяжка представляет собой армированную плиту из бетона, гипса, цементно-песчаной смеси или других подобных материалов толщиной 50-80 мм. При этом стяжка должна быть отделена от стен упругими прокладками толщиной 4-10 мм по всему периметру изолируемого помещения для того, чтобы исключить образование "звуковых мостиков", наличие которых приводит к существенному снижению эффекта звукоизоляции.
 
Рис. 1 Схема устройства "плавающего пола"  на основе плит из акустической минеральной ваты

1. стена или перегородка;
2. плиты из акустической минеральной ваты Acousticwool Sonet F;
3. гидроизолирующий слой полимерной пленки;
4. армированная бетонная стяжка;
5. плита межэтажного перекрытия;
6. герметик.

Применение плавающего пола всегда приводит к увеличению изоляции ударного шума «сверху вниз» и его эффективностью можно в определённой степени управлять.

Звукоизоляция пола с плавающей стяжкой увеличивается если:

- увеличивать поверхностную массу стяжки;
- применять изоляционный слой с низким значением динамического модуля упругости;
- увеличивать толщину изоляционного слоя;
- отделять стяжку от боковых поверхностей стен упругими прокладками.
 
Необходимо отметить, что применение более мягкого материала изоляционного слоя увеличивает эффективность, но снижает устойчивать и прочность конструкции плавающего пола. Поэтому в качестве изоляционного слоя рекомендуется применять плиты из акустической минеральной ваты плотностью 85-140 кг/куб.м. 
 
На сегодняшний день на рынке существует огромный выбор материалов, которые можно с большим или меньшим успехом использовать под стяжку в качестве упругого слоя. Это всякого рода материалы на основе вспененного пенополиэтилена, пенополипропилена, пробки, синтетических волокон, минеральной и стеклянной ваты.
 
Среди этого многообразия хотелось бы выделить плиты из акустической минеральной ваты на базальтовой основе AcousticWool Sonet F  толщиной всего 20 мм. При устройстве плавающего пола с применением этого материала снижение индекса изоляции ударного шума составляет ∆Ln,w = 35-40 дБ в зависимости от толщины упругого слоя и поверхностной плотности стяжки. Это позволяет с большим запасом удовлетворить самым жестким требованиям к уровню ударного шума в жилых помещениях категории "А". 
Примечательно, что плиты AcousticWool Sonet F практически не сжимаются под воздействием статической нагрузки от бетонной стяжки в отличие от более мягких прокладочных материалов.
Благодаря уникальной ламинарной структуре ориентации волокон и специфической объемной плотности (120 кг/куб.м), плиты AcousticWool Sonet F обладают более низкой динамической жесткостью по сравнению с другими базальтовыми плитами такой же плотности, что обеспечивает улучшение звукоизоляционных характеристик.
 
                

Плавающий пол, процесс выполнения работ (фотоальбом)

Если помимо высокой звукоизоляции необходимо обеспечить и виброизоляцию помещения (или находящегося в нем оборудования), а так же защитить помещение от акустического воздействия на низких частотах, то конструкция плавающего пола выполняется с применением опорных элементов на основе уникального материала Sylomer, специально разработанного для решения задач в области виброзащиты австрийской фирмой Getzner Werkstoffe GmbH.

Иногда несущая способность межэтажного перекрытия не позволяет выполнить массивную конструкцию плавающего пола с бетонной стяжкой. В таком случае выполняется плавающий пол на лагах. При этом к перекрытию лаги закрепляются с помощью звукоизоляционные крепления Vibrofix Floor, пространство между лагами заполняется акустической минеральной ватой, к  лагам закрепляется массивный настил пола из плит ДСП, ОСБ или фанеры. Схема плавающего пола на лагах изображена на рис. 2.
 
Рис. 2 Схема устройства "плавающего пола"  на лагах
1. герметик;
2. упругая прокладка;
3. деревянная лага;
4. настил пола из ДСП, ОСБ или фанеры;
5. плиты из акустической минеральной ваты;
6. звукоизолирующее крепление Vibrofix Floor

Изоляция ударного шума конструкции плавающего пола на лагах увеличивается, если:
 
- увеличивать поверхностную массу настила пола;
- монтировать лаги с помощью эластичных опор с низкой резонансной частотой;
- увеличивать насколько возможно высоту лаг;
- применять изоляционный слой с высоким коэффициентом звукопоглощением;
- отделять настил пола от боковых поверхностей стен упругими прокладками.

Очень хорошо на практике зарекомендовала себя конструкция плавающего пола на лагах с применением опорных элементов Vibrofix Floor на основе материала Sylomer (Австрия). Согласно результатам испытаний в акустической лаборатории НИИСК (Киев), снижение индекса изоляции ударного шума составляет ∆Ln,w = 34 дБ, что является очень высоким показателем для такой легкой конструкции.
 

 

 

Андрей Смирнов, 2008
 
Литература:
"Архитектурная физика", Н.В.Оболенский, Стройиздат, 2001
"Звукоизоляция межэтажных перекрытий", А.Г. Боганик, 2004
«Справочник проектировщика. Защита от шума» / под ред. Юдина Е.Я.– М.: «Стройиздат», 1974
 
 
Найти!
Збірник креслень звукоізоляційних конструкцій

Готові звукоізоляційні рішення

Як звукоізолювати підлогу Як звукоізолювати стіну Як звукоізолювати стелю Як звукоізолювати перегородку

Рекомендації і технічні статті

Звукоізоляція. Міфи. Типові помилки Ефективна звукоізоляція. Основні правила Звукоізоляція підлоги. Ударний шум. Плаваюча підлога Зниження шуму систем вентиляції та кондиціювання Звукоізоляція боулінгів Звукоізоляція стелі: шум від сусіда зверху Звукоізоляція стін, підлоги та стелі. Нові інженерні рішення. Звукоізоляція дверей Звукоізоляція вікон

Плаваюча підлога, процес виконання робіт (фотоальбом)

Матеріали для звукоізоляції>>>